بهترین دستگاه تصفیه هوا کدام است؟ دستگاه‌های تصفیه هوا بر اساس چه فاکتورها و مشخصاتی دسته‌بندی می‌شوند؟ کدام یک از این دستگاه‌ها گزینه بهتری جهت تصفیه هوا می‌باشد؟ دستگاه‌های تصفیه هوا بر اساس فاکتورها و ویژگی‌های متفاوتی از جمله نحوه فیلترراسیون آنها یا مثلاً فضایی که تحت پوشش قرار می‌دهند، دسته‌بندی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس اگر قصد دارید یک دستگاه تصفیه هوای خوب با ویژگی‌های شاخص را خریداری کنید باید ابتدا به فاکتورهای متفاوت محیط خود و در نهایت نیز به ویژگی‌های دستگاه توجه داشته، آنها را با هم مقایسه کرده و نوع برتر را انتخاب کنید. در این مقاله بهترین دستگاه تصفیه هوا را معرفی می‌ کنیم.

آشنایی با بهترین دستگاه تصفیه هوا

گفتیم که ملاک و معیار طبقه بندی کردن دستگاه‌های تصفیه هوا موارد متعددی مانند نوع فیلتراسیون آنها، جنس فیلتر و حتی ابعاد و عملکرد دستگاه می‌باشد، بر این اساس بهترین دستگاه‌های تصفیه هوا به صورت زیر طبقه بندی می‌ شوند:

بهترین دستگاه بر اساس فیلتراسیون

 

بهترین دستگاه تصفیه هوا بر اساس فیلتراسیون

بر اساس نوع سیستم فیلتراسیون دستگاه‌های تصفیه هوا به دو نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

فیلتراسیون غیر فعال

این نوع دستگاه هوای محیط را با استفاده از فن‌هایی تصفیه می‌کند که در آن تعبیه شده است. هوا ابتدا از این فیلترها عبور کرده و پالایش می‌شود، در نهایت کلیه آلودگی‌های آن گرفته شده و هوای پاک از قسمت دیگر دستگاه خارج خواهد شد. این دستگاه آلودگی مضری را ایجاد نمی‌کند و ذرات معلق در هوا را گیر می‌اندازد، بنابراین برای محیط‌هایی مناسب است که دارای ذرات معلق زیادی در هوا هستند.

فیلتراسیون فعال

این دستگاه علاوه بر آنکه فیلتراسیون غیر فعال در ساختار خود دارد که می‌تواند ذرات آلاینده محیط را یونیزه کند، با این حال ممکن است هنگام حذف کردن آلودگی‌ها گاز اوزون ایجاد کند که قطعاً برای سلامتی مضر است که علت ایجاد شدن چنین گازی به فیلتراسیون فعال مربوط می‌شود. اگر غلظت این گاز بیش از حد معمول افزایش پیدا کند، خطرات بسیار جدی و جبران ناپذیر را به وجود می‌آورد.

بهترین دستگاه بر اساس فضای تحت پوشش

بهترین دستگاه تصفیه هوا بر اساس فضای تحت پوشش

 

ابعاد فیلتر و قدرت فن در دستگاه‌های تصفیه هوا متفاوت است، بر همین اساس انواع مختلف این نوع دستگاه‌ها می‌تواند حجم کاملاً متفاوتی از هوا را تصفیه کنند، یعنی دستگاه‌های کوچک در برای محیط‌های کوچکتر و دستگاه‌های بزرگتر نیز برای محیط‌های بزرگتر مناسب هستند، بنابراین اگر به دنبال انتخاب بهترین نوع دستگاه تصفیه هوا هستید، باید به بزرگ یا کوچیک بودن فضای تحت پوشش توجه داشته باشید، چون نرخ تحویل هوای پاک نیز در این دستگاه‌ها به وسعت و حجم فضای مورد نظر بستگی دارد.

بهترین دستگاه بر اساس فیلتر و جنس آن

دستگاه‌ های تصفیه فیلترهای متنوعی دارند که فیلتر هپا و کربن از جمله آنها می‌باشد و هر کدام از این فیلترها جهت تصفیه کردن محیط‌های متفاوت با آلودگی‌های مختلف مناسب‌ تر هستند:

فیلتر کاتالیستی

این نوع فیلتر دارای خاصیت ضد میکروبی، آنتی باکتریال و تصفیه کننده هوا می‌باشد، در حضور عامل دوم به خوبی فعال شده و هوا را تصفیه می‌کند، اما نکته مهم در خصوص استفاده از این نوع دستگاه سرعت هوای خروجی آن می‌باشد، چون اگر سرعت هوا بالا باشد، نابود کردن میکروب‌ها و ویروس‌ها با راندمان پایینی اتفاق می‌افتد. چون این نوع فیلتر در حضور اشعه یو وی تنها با یک سرعت آرام و آهسته می‌تواند عملکرد خوبی نشان دهد‌. البته توجه کنید که این نوع سیستم‌ها نه تنها ممکن است برخی از آلاینده‌ها را حذف نکنند، بلکه آلاینده‌های جدیدی را نیز به محیط مورد نظر اضافه کنند که این موضوع باعث سوزش گلو، بینی و چشم خواهد شد.

فیلتر کربن

دستگاه‌هایی که آنها را با نام دستگاه فیلتر کربن می‌شناسیم کربن فعال در جداره خودشان دارند. کربن فعال به صورت پودر سیاه رنگی می‌باشد که از مواد نفتی و برخی مواد طبیعی به دست می‌آید، چون این نوع دستگاه‌ها دارای خواص ساختاری خاصی می‌ باشند، به همین دلیل شرکت‌های زیادی جهت حذف کردن آلاینده‌ های گازی از آن استفاده می‌کنند. حتی قابلیت استفاده در محیط‌های مسقف و بسته را دارد، چون می‌ تواند بسیاری از مواد شیمیایی را نیز حذف کند. این نوع فیلتر به صورت مصرفی است و متناسب با غلظت آلودگی‌ ها پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا می کند، اما به طور کلی دستگاه‌ های تصفیه هوا دارای فیلتر کربن جزو بهترین انواع دستگاه تصفیه هوا محسوب می‌ شوند.

فیلتر پلاسمایی

این نوع فیلتر به کار رفته در دستگاه‌ های تصفیه هوا سیستم پلاسمایی می‌ باشد که به عنوان جدیدترین تکنولوژی در دستگاه‌ های تصفیه هوا طرح می‌ شود. در این فناوری هیچ گونه مواد شیمیایی به کار نرفته است و تنها با مصرف برق بسیار پایین فرایند ضدعفونی و پاک سازی هوا انجام می‌ شود. البته پلاسمای سرد با ماژول یون ساز بسیار متفاوت است، چون در فیلتر پلاسمای سرد با نوعی فیلتر جهت تخریب روبرو هستیم.

بهترین دستگاه بر اساس برند تولید کننده

علاوه بر مواردی که در دستگاه‌ های تصفیه هوا مطرح می‌ شود و می‌ تواند یک دستگاه را به بهترین دستگاه تصفیه کننده هوا تبدیل کند، مورد دیگری به نام برند تولید کننده مطرح می‌ شود، چون شرکت‌ های زیادی انواع دستگاه تصفیه هوا را تولید می‌ کنند، پس ساختار و عملکرد آنها به احتمال زیاد با یکدیگر متفاوت باشد، به همین دلیل شما باید به دنبال برندی باشید که توانسته است فناوری‌ ها و تکنولوژی جدید را در تولید دستگاه‌ های خود به کار گرفته باشد. هم چنین استفاده از دستگاه مورد نظر کمترین آسیب‌ها و خطرات احتمالی را برای ما به وجود بیاورد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله بهترین دستگاه تصفیه هوا را بررسی کردیم. وقتی صحبت از بهترین دستگاه تصفیه هوا می‌ شود، در واقع ویژگی‌ های متفاوتی مانند نوع فیلتر به کار رفته در آن، برند تولید کننده دستگاه و غیره مطرح می‌ شود که با توجه به این موضوعات ما می‌توانیم یک دستگاه را به عنوان بهترین دستگاه تصفیه هوا معرفی کنیم. فراموش نکنید که حجم و فضای محیط مورد نظر نیز در انتخاب دستگاه تاثیر دارد. در سایت لایفا ایر با انواع دستگاه‌ های تصفیه هوا، انواع فیلترهای به کار رفته در ساختار آنها، نحوه استفاده و عملکرد دستگاه‌ های تصفیه هوا و غیره بیش تر آشنا شوید.

پیشنهاد محصول: دستگاه تصفیه هوای خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up