فرق بین دستگاه تهویه هوا با تصفیه هوا چیست؟ آیا با وظیفه و عملکرد این دستگاه‌ها آشنایی دارید؟ آیا می‌توان این دو نوع دستگاه را به جای یکدیگر استفاده کرد؟ دستگاه تصفیه هوا و دستگاه تهویه هوا در واقع دو دستگاه متفاوت با عملکرد و کارایی جداگانه‌ای هستند، اما گاهی برخی از افراد این دو دستگاه را یکی می‌دانند، حتی ممکن است برخی مواقع آنها را به طور اشتباه به جای یکدیگر به کار بگیرند و به همین دلیل رضایت کافی از عملکرد دستگاه مورد نظر نداشته باشند. اما این دو دستگاه را نمی‌توانیم به هیچ وجه به جای یکدیگر استفاده کنیم. دستگاه تهویه هوا جهت تهویه کردن هوا و دستگاه تصفیه هوا برای از بین بردن آلودگی‌ها و آلاینده‌های مختلف از محیط مورد نظر استفاده می‌شوند. در این مقاله فرق بین دستگاه تهویه هوا  و تصفیه هوا را بررسی می‌ کنیم.

تفاوت دستگاه تهویه هوا و تصفیه هوا

گفتیم که دستگاه تهویه هوا و دستگاه تصفیه هوا دو واژه و عبارت کاملاً متفاوت هستند که برخی مواقع حتی به صورت اشتباه به جای یک دیگر نیز استفاده می‌شوند، به همین دلیل است که مصرف کننده معمولاً کارایی و عملکرد مناسب را از دستگاه مورد نظر نخواهد داشت. اما واقعیت این است که این نوع دستگاه‌ها ساختار متفاوت و با عملکرد و کارایی کاملاً متفاوتی طراحی شده‌اند و هرگز نمی‌ توانند به جای یکدیگر استفاده شوند، چون دستگاه تهویه هوا جهت جابجایی هوا استفاده می‌شود ،اما دستگاه تصفیه هوا عملکرد کاملاً متفاوتی دارد و جهت حذف کردن آلاینده‌های موجود در محیط اطراف به کار برده می‌ شود. برای آشنایی بیشتر و بهتر با تفاوت بین دو دستگاه تصفیه هوا و تهویه هوا این دو دستگاه متفاوت را به طور جداگانه معرفی می‌ کنیم:

دستگاه تهویه هوا

اگر بخواهیم به زبانی ساده دستگاه تهویه هوا را معرفی کنیم، باید بگوییم که این دستگاه موجب دمیده شدن هوای تازه و زنده به محیط‌های داخلی و هم چنین خارج شدن هوای مرده و بی‌کیفیت می‌شود. تهویه هوا به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود که نوع ساده آن به این شکل است که شما پنجره‌ها را باز کنید که تفاوت اصلی و مهم بین دو دستگاه تهویه هوا و تصفیه هوا همین مورد است، چون شما با باز کردن پنجره‌ها هوا را تصفیه نمی‌کنید. روش‌هایی که آنها را با نام تهویه هوا می‌شناسیم به قسمت‌ های زیر تقسیم می‌شوند:

  • تهویه با کمک سیستم‌های متنوع تهویه هوای مکانیکی
  • استفاده کردن از سیستم‌های تبریدی
  • روش‌های طبیعی مانند باز کردن درد و پنجره‌ها
  • بهره‌ گیری ترکیبی

برای تهویه کردن هوا، از دستگاه‌های هواساز استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به برخی از هواسازها مانند زنت، سوپر کولر، داکت اسپلیت و ایر واشر اشاره کرد که تمامی این هواسازها به صورت کاملاً استاندارد و مهندسی طراحی شده‌اند و چون فیلتراسیون‌های متفاوتی در داخل آنها به کار رفته است، معمولاً می‌توانند کلیه آلاینده‌های داخل هوا را با بهترین کارایی جذب کرده و به همان میزان نیز هوای پاک و تازه را به محیط مورد نظر منتقل کنند.

دستگاه تهویه هوا

دستگاه تصفیه هوا

عموماً در محیط اطراف ما همواره آلاینده‌های متفاوتی وجود دارد، به ویژه این که امروزه وجود بسیاری از کارخانجات، افزایش یافتن وسایل نقلیه، وجود مواد شیمیایی، ازدحام جمعیت و غیره موجب شده است که این آلاینده‌ها نیز افزایش چشم گیری را داشته باشند، البته هر کدام از آنها می‌تواند بیماری‌های مختلفی را برای ما رقم بزنند، از همین رو امروزه انواع دستگاه‌های تصفیه هوا برای جذب این آلاینده‌ها طراحی شده‌اند که متناسب با محیط‌های مختلف قابلیت استفاده دارند و شما می‌ توانید متناسب با نوع آلاینده موجود در محیط مورد نظرتان این دستگاه‌ ها را انتخاب کنید. عملکرد دستگاه تصفیه هوا به این شکل است که ابتدا هوای آلوده محیط را گرفته و سپس این هوا از فیلترهای تعبیه شده در داخل دستگاه عبور می‌ کند، به این ترتیب تمامی آلودگی‌ های خودش را در قسمت فیلتر به جا گذاشته و سپس هوای کاملاً پاک به محیط باز می‌گردد.

بنابراین اصلی‌ترین تفاوتی که بین این دو دستگاه وجود دارد این است که در داخل دستگاه تهویه هوا هوا در ابتدا از محیط بیرون گرفته شده و پس از آنکه عملیات‌ های گرمایشی یا سرمایشی و تمیز کننده بر روی آن انجام شد، مجدد به محیط مورد نظر دمیده می‌ شود، به این ترتیب شما می‌ توانید هوای پاکیزه و تازه را استنشاق کنید، اما دستگاه‌ های تصفیه هوا معمولاً هوای اطراف را دریافت کرده و پس از آن در قسمت فیلتر آلودگی‌ های آن را جذب کرده و هوای بدون هیچ گونه آلایندگی به محیط باز می‌گردد.

بنابراین پیشنهاد می‌ شود از همان ابتدا نسبت به دستگاه هواسازی اقدام کنید که میزان پاکیزه کردن و تصفیه هوا در آن خوب بوده و بتواند همزمان با عملیات گرمایش و سرمایش هوای کاملاً تصفیه شده را به وجود بیاورد. علاوه بر آنکه باید به ابعاد این دستگاه‌ ها نیز توجه کنید، یعنی اندازه‌ای از دستگاه را انتخاب کنید که با محیط مورد نظر تناسب داشته باشد، چون هر دو نوع این دستگاه‌ ها در اندازه‌ های متفاوتی تولید می‌ شوند. از طرفی نیز در هنگام خریدن یک دستگاه تصفیه هوا حتماً باید به نوع فیلترهای آن توجه کنید. چون امروزه فیلترها کاملاً متفاوت با یک دیگر و به طور اختصاصی جهت حذف کردن آلاینده‌ های مختلف طراحی شده‌ اند، بنابراین لازم است که در ابتدا نوع آلاینده‌ ها و آلودگی‌ های محیطی را مشخص کرده و سپس فیلتری متناسب با آن را انتخاب کنید. چون در صورت استفاده از فیلترهای نامناسب احتمال این که شما نتوانید تصفیه هوا را به درستی انجام دهید، بسیار زیاد است.

دستگاه تصفیه هوا

پیشنهاد محصول: دستگاه تصفیه هوای هوشمند مدل LAX200

 نتیجه‌ گیری

در این مقاله فرق بین دستگاه تصفیه هوا و تهویه هوا را بررسی کردیم. این دو دستگاه کاملاً با یکدیگر متفاوت بوده و بنابراین عملکرد و کارایی آنها نیز متفاوت است که گاهی برخی افراد آنها را به اشتباه یکی می‌ دانند. اما در واقع کارایی آنها با یک دیگر متفاوت است که به توضیح نحوه عملکرد و ساختار آن ها پرداختیم. در سایت لایفا ایر بیش تر با تفاوت‌ های بین دستگاه تصفیه هوا و تهویه هوا، نحوه عملکرد و کارایی هر کدام از آنها و نحوه استفاده درست و به جای این دستگاه‌ ها آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up