دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسما چیست؟ برای خرید دستگاه تصفیه هوا کدام مدل آن را پیشنهاد می‌کنید؟ همه ما همواره در محیط اطرافمان با تنفس کردن، برخی آلاینده‌ها را استنشاق می‌کنیم که قطعاً برای سلامتی و بافت ریه‌ها مضر است و گاهی ممکن است مشکلاتی مانند بیماری‌های عفونی، تنفسی، سردرد، آسم و غیره را به وجود بیاورد که این موضوع نه تنها در محیط کاری بلکه در محیط خانه نیز احتمال دارد رخ دهد، به همین دلیل امروزه انواع دستگاه های تصفیه هوا برای از بین بردن هر گونه آلایندگی و آلودگی در هوا اختراع شده‌اند که با یکدیگر تفاوت دارند و هر کدام مطابق با ساختار خودشان به شیوه متفاوتی هوا را تصفیه می‌کنند که یکی از انواع این دستگاه‌ها نیز دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسما می‌باشد. در این مقاله دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسما را بررسی می‌ کنیم.

 

پیشنهاد محصول:

دستگاه تصفیه هوای خانگی

آشنایی با دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسما

پس از جامدات، گازها و مایعات، پلاسما به عنوان چهارمین حالت ماده شناخته شده است. حال این سوال ایجاد می‌شود که پلاسما چیست و چه نقشی در دستگاه‌های تصفیه هوا دارد؟ یک تکه یخ را در نظر داشته باشید، این یخ هنگامی که گرم شود تبدیل به آب خواهد شد و اگر حرارت بیشتری به آن برسد از حالت آب نیز به بخار یا همان حالت گازی تبدیل می‌شود، وقتی که به گاز گرمای بیشتری وارد شود، با حرارت کافی گرم شده و در نهایت تبدیل به پلاسما می‌ شود.

پس می‌ توان گفت پلاسما حالتی می‌باشد که از مخلوط اتم‌های باردار، الکترون‌ها و اتم‌های خنثی ایجاد شده است. در حقیقت پلاسما جزئی از جهان محسوب می‌شود و اطراف ما را احاطه کرده است به طوری که ۹۹ درصد از مواد موجود در کیهان پلاسما هستند و سه حالت دیگر ماده یک درصد از آن را تشکیل می‌ دهند.

کلد پلاسما یا پلاسمای سرد به پلاسمایی گفته می‌شود که دمای قسمت‌های تشکیل دهنده آن با هم تفاوت دارد. پلاسمای سرد را می‌توان در محیط‌های آزمایشگاهی و با تامین کردن انرژی الکتریکی به انواع گازهای بی اثر تبدیل کرد که این کار را می‌توان در فشار اتمسفر و دمای اتاق نیز انجام داد. دو ویژگی مهم در پلاسمای سرد وجود دارد، اول اینکه این نوع پلاسما دارای منبع الکترون در شرایط محیطی یعنی فشار و دمای اتاق و با دمای بالا می‌باشد، علاوه بر آنکه این نوع تکنولوژی در هنگام برخورد کردن با محیط‌های کنترل شده یا محیط‌های باز می‌تواند گونه‌های واکنش پذیر را ایجاد کند که این گونه‌های واکنش پذیر نیز برای انجام دادن برخی از واکنش‌های شیمیایی در علوم مختلف استفاده می‌شوند، از پلاسمای سرد می‌توان در بخش‌های زیر استفاده کرد:

  • در علم پزشکی جهت درمان دندان، پوست و استریل کردن بسیاری از لوازم پزشکی
  • جهت تولید کردن تراشه‌های الکترونیکی
  • در صنعت غذایی برای فرایندهای بسته‌بندی یا تولید بسیاری از مواد غذایی
  • در محیط زیست جهت تصفیه هوا و مواردی از این قبیل

به دلیل آنکه گرمای پلاسمای سرد ظرفیت کمی دارد، تنوع در کاربردهای پلاسما و بازدهی هزینه تولید آن موجب شده است که به صورت گسترده و جامع مورد استفاده قرار بگیرد.

آشنایی با دستگاه تصفیه هوا با تکنولوژی پلاسما

پیشنهاد مطالعه مقاله: مزایای هوای پاک

کاربرد پلاسمای سرد برای دستگاه تصفیه هوا

طبق تحقیقات مختلف آلودگی که در محیط خانه وجود دارد، معمولاً ۵ برابر از هوای بیرون بیشتر است، چون محیط خانه به صورت عایق بندی شده می‌باشد و کلیه درزهای اطراف درب و پنجره‌ها به صورت محکم بسته شده‌اند، به همین دلیل است که در اکثر خانه‌ها دستگاه‌ های تصفیه هوا مورد استفاده قرار می‌ گیرد تا یک تهویه مطبوع در این مکان‌ها به وجود بیاید. در این حالت یکی از دستگاه‌ های موثر و کاربردی دستگاه تصفیه هوای پلاسمای سرد می‌باشد که کمک زیادی به بهبود کیفیت هوا در محیط خانه می‌ کند. از کارایی‌ ها و کاربردهای خوب این دستگاه موارد زیر هستند:

تجزیه کردن گازهای خطرناک

پلاسمای سرد در داخل این نوع دستگاه‌ ها می‌تواند کلیه آلاینده‌ ها را از بین ببرد که معمولاً دستگاه‌ های معمولی قادر به حذف آنها نبودند، بنابراین یک تکنولوژی پلاسمای سرد می‌تواند کیفیت هوای بهتر را برای شما به وجود بیاورد. این دستگاه همچنین به میزان قابل توجهی قادر است گازهای آلوده کننده هوا را کاهش دهد. با استفاده از فرایندی که به آن تولید پلاسمای سرد گفته می‌شود، حتی آلاینده‌ های خطرناک و مضر را به برخی مولکول‌های بی‌ضرر تبدیل کند، به این ترتیب تنفس چنین هوای ایمن‌تر خواهد بود، علاوه بر آنکه این نوع دستگاه جهت از بین بردن هر گونه مواد حساسیت زا، گرد و غبار، مو، پرز، گرده و غیره موثر است، پس یک گزینه عالی و خوب برای افرادی می‌باشد که به آسم یا آلرژی مبتلا هستند، حتی گازهایی مانند فرمالدئید و آمونیاک به آسانی به ترکیبات و عناصر ساده‌تر قابل تجزیه است. پس این دستگاه حتی برای محیط‌هایی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند توصیه می‌شود. ویژگی خوبی که این نوع دستگاه دارد این است که به هیچ گونه پاک کننده یا مواد شیمیایی نیاز ندارد و با استفاده از انرژی الکتریکی می‌تواند آلاینده‌ها را تجزیه و حذف کند. بنابراین طی استفاده از آن نیز هیچ گونه محصول یا مواد جانبی مضر تولید نمی‌شود، بلکه حتی می‌تواند ذرات معلقی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را نیز جذب کند.

جذب ذرات مضر

یون‌های منفی و مثبت دو عامل مهم کاهش دهنده برای ذرات معلق در فضای خانه شناخته شده‌اند، بار این یون‌ها می‌تواند ذرات مضر را به خودش جذب کرده و در داخل فیلتر دستگاه گیر کند. این فرایند می‌تواند به ایجاد کردن و بهبود یافتن یک تهویه مطبوع کمک کند. یون منفی علاوه بر آنکه می‌تواند الکتریسیته ساکن را کاهش دهد، کیفیت هوا را نیز بهبود می‌بخشد گ. الکتریسیته ساکن در بیشتر مواقع علت ذرات معلق و گرد و غبار در هوا است، پس اگر کاهش پیدا کند، انتقال این ذرات معلق در هوا نیز کاهش می‌ یابد.

از بین بردن عوامل بیماری‌ زا

کاربرد موثر دیگر دستگاه تصفیه هوای پلاسمای سرد این است که عوامل بیماری‌ ها و یون‌ ها را جذب می‌کند، یعنی وقتی که این دو عامل به یکدیگر متصل شوند، یون‌ ها از عوامل بیماری زا عنصر هیدروژن را حذف می‌ کنند، چون این عنصر یک گزینه ضروری برای زندگی پاتوژن می‌ باشد، بنابراین با حذف شدن آن ویروس‌ ها و باکتری‌ ها خیلی سریع آسان از بین می‌ روند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله دستگاه تصفیه هوای پلاسمای سرد و کارکرد و عملکرد آن را بررسی کردیم. این دستگاه جزو دستگاه‌ های کاربردی و البته بسیار مفید برای محیط‌های مختلف از جمله محیط خانه می‌ باشد که می‌ تواند به نحو احسن هوا را تصفیه کرده و بسیاری از آلاینده‌ ها را حذف کند. در سایت… بیش تر با دستگاه تصفیه هوای پلاسمای سرد، مزیت‌ های استفاده، عملکرد و کارایی‌ های دستگاه پلاسمای سرد و غیره آشنا شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت لایفا ایر مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up