آیا با انواع دستگاه‌های تصفیه هوای مناسب جهت استفاده کردن در مکان‌های مختلف آشنا هستید؟ برای انتخاب و خرید دستگاه تصفیه هوا چه نکاتی لازم است؟ دستگاه‌های تصفیه هوا قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف از جمله منازل، فروشگاه‌ها، ساختمان‌های تجاری و در ابعاد بزرگتر در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را دارند و اینکه کدام دستگاه برای چه مکانی مناسب و ایده آل است، بستگی به محیط مورد استفاده، میزان آلاینده‌های موجود در محیط و میزان استفاده ما از همان دستگاه دارد، بر همین اساس دستگاه‌های تصفیه هوا را می‌توان مطابق با فیلتراسیون آنها و فضای تحت پوشششان طبقه‌ بندی کرد. در این مقاله دستگاه تصفیه هوای مناسب برای مکان های مختلف را بررسی می کنیم.

دستگاه تصفیه هوا برای مکان های مختلف

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه هوا را دارید به مواردی که توضیح می‌دهیم توجه کنید و مطابق با آنها دستگاه مورد نظرتان را خریداری کنید. در این حالت همان دستگاهی را خواهید داشت که متناسب محیط مورد نظر شما می‌ باشد:

دستگاه تصفیه هوا طبق فیلتراسیون آن

دو نوع سیستم متفاوت فیلتراسیون در انواع دستگاه‌های تصفیه کننده هوا تعبیه می‌شود که با توجه به محیط مورد نظرتان بهتر است این دو نوع را بررسی کرده و در نهایت اقدام به خرید کنید:

فیلتراسیون غیر فعال

این نوع سیستم فیلتراسیون می‌تواند هوای محیط مورد نظر را با استفاده کردن از فن‌هایی تصفیه کند که در داخل دستگاه تعبیه شده‌اند. در این حالت هوا از فیلترهای پالایش شده گذشته و سپس هوای بدون آلودگی و پاک از قسمت دیگر دستگاه خارج خواهد شد. این شیوه طی تصفیه کردن هوا هیچ گونه آلودگی‌های مضر و خطرناکی را تولید نمی‌کند. فیلتر غیر فعال تنها می‌تواند ذرات معلق موجود در هوا را در داخل فیلترها گیر بیندازد.

فیلتراسیون فعال

در این نوع از فیلتراسیون علاوه بر وجود فیلتراسیون غیر فعال در داخل دستگاه نوع دیگری فیلتر وجود دارد. این فیلتر همچنین می‌تواند هوا را از برخی ذرات آلاینده به خوبی یونیزه کند، به طوری که ذرات یونیزه شده به علت سنگین شدن معمولاً در کف محیط رسوب خواهند کرد. با این وجود حذف کردن آلودگی‌های محیطی موجب تولید گاز اوزون خواهد شد که به هر حال برای سلامت افراد خطرناک و مضر است.

تصفیه کننده‌ های هوا مطابق با فضای تحت پوشش

قدرت فن در دستگاه‌های تصفیه هوا و همچنین ابعاد فیلترهای آن با یکدیگر متفاوت است، چون این دستگاه‌ها جهت تصفیه کردن هوا با حجم مختلف طراحی شده‌اند، به طوری که نوع کوچک آنها هوای کمتر و نوع بزرگ هوای بیشتری را پالایش کرده و برای مکان‌های بزرگ مناسب‌تر است، بنابراین بهترین دستگاه تصفیه هوا دستگاهی می‌باشد که با محیط مورد نظر متناسب باشد. پس در هنگام خرید آن به فضایی توجه کنید که تحت پوشش قرار خواهد داد، حتی میزان نرخ هوای پاک نیز این دستگاه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

تصفیه کننده‌ های هوا مطابق با فضای تحت پوشش

پیشنهاد مطالعه مقاله: بهترین دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌ های تصفیه هوا مطابق با فیلتر و جنس

در دستگاه‌های تصفیه هوا فیلترهای متنوعی به کار می‌رود که از آن جمله فیلتر هپا و فیلتر کربن است، حتی برخی از این دستگاه‌ها از جمله دستگاه تصفیه هوای پلاسمایی علاوه بر آنکه ۴ فیلتر دارد، در آن یک فیلتر پلاسمایی نیز جهت حذف کردن آلاینده‌های ویژه یعنی باکتری‌ها و ویروس‌ها تعبیه شده است. بر همین اساس انواع فیلتر زیر در دستگاه‌ها وجود دارند که در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا حتماً باید آنها را بررسی کنید:

فیلتر کاتالیستی

این نوع فیلتر توانایی و خاصیت ضد میکروبی، ضد باکتریال و توانایی تصفیه کردن هوا از دیگر آلاینده‌ها را دارد که در کنار وجود یک عامل دوم به خوبی فعال شده و عمل تصفیه کردن را انجام می‌دهد. نکته مهم در خصوص چنین دستگاهی این است که سرعت هوای خروجی از آن بالا می‌باشد، به همین دلیل نابودی میکروب‌ها و باکتری‌ها با راندمان پایینی می‌باشد، چون فیلترهای کاتالیستی تنها در صورت حضور اشعه یو وی با سرعت پایین عملکرد خوبی دارند. این فیلترها حتی برای تصفیه آب هم قابل استفاده هستند که به علت راندمان پایین اربران رغبتی جهت استفاده از آن نشان نمی‌دهند.

فیلتر کربن فعال

در قسمت جداره این فیلترها زغال فعال یا کربن فعال به صورت پودر سیاه رنگی می‌باشد که از مواد نفتی یا پوسته مواد طبیعی به دست می‌آید. به واسطه خواصی که این نوع فیلترها دارند، شرکت‌های زیادی از آن جهت حذف کردن بوها و آلاینده‌های گازی استفاده می‌کنند. این خاصیت جهت تصفیه کردن هوا در محیط‌های مسقف و بسته مناسب است که موجب پاکسازی و تصفیه می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که این نوع فیلتر توانایی حذف کردن بو‌ها و مواد شیمیایی را دارد، البته کاملاً مصرفی می‌باشد و با توجه به میزان آلودگی و غلظت آلودگی در محیط مدتی پس از استفاده اشباع شده و شما حتماً باید آن را تعویض کنید.

فیلتر هپا

بیشتر دستگاه‌های تصفیه هوا که در بازار وجود دارند، دارای فیلتر هپا می‌باشند، چون این فیلتر قادر است حد بالایی از بار میکروبی و آلاینده‌ها را به خوبی از محیط حذف کند و جزو فیلترهای برتر و قابل استفاده در انواع دستگاه‌های تصفیه هوا می‌باشد.

فیلتر پلاسمایی

فیلتر پلاسمایی نیز با جدیدترین تکنولوژی روز طراحی شده است، یعنی هیچ گونه آلودگی شیمیایی ایجاد نمی‌کند و مصرف برق بسیار پایینی دارد که در نهایت نیز فرایند تصفیه هوا با دقت و ظرافت بالایی انجام می‌ شود. البته نوع فیلتر پلاسمایی، رآکتور پلاسمایی و پلاسمای سرد با یکدیگر متفاوت هستند و نوع فیلتر پلاسمایی سرد تنها یک فیلتر می‌ باشد که عمل تخریب را به درستی انجام می‌ دهد و در واقع اینکه کدام یک از فیلترهای پلاسمایی انتخاب شوند، به نوع استفاده از دستگاه بستگی دارد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله دستگاه تصفیه هوای مناسب برای مکان های مختلف را بررسی کردیم. ویژگی خوب دستگاه‌ های تصفیه هوا این است که می‌ توان آنها را در هر گونه محیطی از جمله محیط منازل مسکونی استفاده کرد. اینکه کدام دستگاه تصفیه هوا برای کدام محیط مناسب و ایده‌آل است، بستگی به میزان آلاینده‌ ها و آلودگی‌ های محیط مورد نظر، ابعاد و مساحت محیط و غیره دارد. در سایت …. بیش تر با دستگاه تصفیه هوای مناسب جهت استفاده در مکان‌ های مختلف، نکات مهم برای خرید دستگاه تصفیه هوا و غیره آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up