طیق پژوهش های که آژانس حفاظت از محیط زیست انجام داده است. هوای داخل خانه از هوای بیرون آلوده تر است و از آنجایی که بیشتر وقت خود را در خانه صرف می کنیم ضروری است که به هوایی درون خانه اهمیت ویژه ای بدهیم زیرا ورود آلودگی به درون خانه آسان اما از بین بردن آن اصلاً کار راحتی نیست. تصفیه هوا در منزل برای سلامتی بسیار مهم است طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، در واقع آلودگی هوا سالانه باعث حدود هفت میلیون مرگ در سراسر جهان می شود.

پیشنهاد محصول: دستگاه تصفیه هوای خانگی

آلودگی هوای داخل خانه چگونه است؟

در بیشتر مواقع الودگی هوا که بصورت خواسته یا ناخواسته وارد خانه می شود باعث مشکلاتی برای افراد ساکن آن خانه می شود که برای حفظ سلامتی خود و دیگران لازم است تا با به کارگیری روش های موجود، از ورود آلودگی های مختلف در هوای منزلتان جلوگیری کنید.

تصفیه هوا در منزل با جوشاندن آب و سرکه

سرکه بعنوان یک اسید طبیعی که خواص ضدعفونی کننده دارد محسوب می شود. با ریختن چند قطره از سرکه در آب و جوشاندن آن باعث ضد عفونی شدن هوای منزل می شود. سرکه که با نام علمی اسید استیک شناخته می شود می تواند بو های قلیایی موجود در منزل را از بین ببرد.همچنین با رقیق سازی سرکه (حل نمودن یک قاشق غذا خوری، در یک فنجان آب) می توانید آن را در اطراف اتاقتان اسپری نمایید.

استفاده از اسانس ها

با استفاده کردن از اسانس هایی مانند اسانس دارچین، سرکه، رزماری، آویشن، لیمو، گریپ فروت، گل میخک، برگ چای و …، ویروس ها، قارچ ها، باکتری ها هیچ نوع کپکی نمی توانند به حیات خود ادامه دهند. این اسانس ها را می توان به عنوان مخلوطی از مواد ضد عفونی کننده شامل برگ کاج، دارچین، آویشن، اکالیپتوس، لیمو و گریپ فروت برای از بین بردن میکروب ها و تصفیه هوا استفاده کرد. این ترکیب را برای تنفس بهتر و پاک کردن هوا می توانید به صابون و مواد شوینده اضافه کنید.

باز کردن در ها و پنجره ها

اگر در شهر یا روستایی زندگی می کنید که هوای تمیزی دارد، در صورت آلودگی هوای خانه می توانید، در ها و پنجره ها را باز بگذارید. استفاده از کولر نیز باعث می شود تا این آلاینده ها به سمت خارج خانه هدایت شوند.باید توجه داشت در صورتی که هوای بیرون آلوده است، باز گذاشتن در ها، پنجره ها و سایر منافذ می تواند باعث ورود آلاینده های خطرناک به داخل خانه شود.

از دستگاه تصفیه هوا کمک بگیرید

یکی دیگر از روش های تصفیه هوا در منزل استفاده از تهویه هوای مناسب برای منزل است. که یکی از مؤثر ترین روش ها برای کاهش آلاینده ها می باشد. به طور کلی منظور از تهویه هوا، جایگزین کردن هوای بیرون با هوای داخل است. استفاده از این روش، بخصوص در روز هایی که هوای بیرون تمیز و عاری از آلودگی است، می تواند تا حد زیادی مؤثر بوده و در بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کند. کی از راهکار های مقرون به صروفه و مناسب برای جایگزین کردن تهویه هوا، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا است.

دستگاه تصفیه هوا در خانه

پیشنهاد مطالعه: مزایای هوای پاک

به هیچ عنوان داخل خانه سیگار نکشید

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) دود سیگار شامل ۷۰۰۰ ماده شیمیایی مضر است؛ بنابراین دود سیگار ضرر های بسیاری دارد و هوای خانه را به شدت آلوده می کند.

فیلتر های کربن فعال

فیلتر های کربن فعال یکی از تصفیه کننده های هوا است که برای از بین بردن بو های ناخوشایند و ترکیبات گازی مضر شناخته شده است. این فیلتر ها از کربن فعال که خاصیت جذب بالا در مقابل گاز ها و بو های آزاردهنده دارد استفاده می شود.

ویژگی های فیلتر های کربن فعال

فیلتر های کربن فعال بو های ناخوشایند مانند بوی دخانیات، آشپزخانه، حیوانات خانگی و… را حذف می کنند.

می توانند گاز های مضر مانند آلدهید، تولوئن و بنزن را از هوا حذف و کیفیت هوای داخلی را بهبود دهند.

به عنوان قسمتی از سیستم تصفیه کننده شان استفاده می کنند و دارای طول عمر بالایی هستند.

در محیط های خشک هم کارایی خوبی دارند.

از بین بردن حشرات و جانوران موذی

حشراتی مانند سوسک ها، مورچه و حیوانات موذی می توانند در آلودگی محیط و حتی آلودگی هوا دخالت داشته باشند و ناقل بیماری های باشند. برای جلوگیری از ورود این حشرات و جانوران موذی باید محیط خانه را تمیز نگه دارید و از ریختن مواد غذایی در خانه خودداری کنید.

از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید

در زمانی که ماه های مرطوب و گرم تابستان، فرا می رسد مواد حساسیت زا و آفات در محیط مرطوب رشد می کنند. مانند کنه های گرد و غبارکه از گرد و غبار و رطوبت لذت می برند، که باعث بوجود امدن آسم و آلرژی می شود. بیشتر کنه های گرد و غبار در رطوبت کم و یا دمای شدید از بین خواهند رفت شما می تواند با خریدن دستگاه های رطوبت گیر به کنترل کنه های گرد و غبار و کپک ها کمک کند. وقت آن رسیده که این دستگاه کاربردی تصفیه هوا در منزل را تهیه کنید.

از پاک کننده های شیمیایی کمتر استفاده شود

از پاک کننده های شیمیایی بهتر است که کمتر استفاده کنید. بسیاری از پاک کننده های خانگی دارای مواد شیمیایی هستند که باعث بوجود امدن تحریک و التهاب در چشم ها، بینی، گلو و ریه می شوند. ضروری است که در زمان استفاده کردن از این مواد پنجره ها را باز بگذارید تا از بوجود امدن این مشکلات جلوگیری شود.

به صورت مداوم خانه را تمیز کنید

پرز فرش ها یکی از بهترین و اصلی ترین مکان ها برای مخفی شدن گرد و غبار، حشرات، انواع باکتری ها و قارچ ها در بین آن ها است. برای از بین بردن این الاینده ها در منزل می توانید با جارو کشیدن، گردگیری و شست و شوی فرش ها تا حد زیادی کمک کنید. نکته ی مهم دیگری که برای تصفیه هوا در منزل خود باید انجام دهید، تمیز کردن مرتب فیلتر های هوا روی سیستم های تهویه، بخاری و جاروبرقی است.

سخن آخر

شاید شما فکر کنید که هوای داخل خانه از بیرون از خانه تمیزتر است، در حالی که کاملاً اشتباه است. چیز هایی مانند مانند پخت و پز، سیگار کشیدن و حتی تمیز کردن با مواد شیمیایی هستند که می توانند کیفیت هوای داخل خانه ما را تغییر دهند. با انجام دادن کار های گفته شده برای کمک به تصفیه هوا در منزل به سلامت و رفاه خانواده لازم و ضروری است. چه در داخل خانه یا خارج از خانه باشید، کیفیت هوایی که تنفس می کنید می تواند تأثیر زیادی در سلامت شما داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت لایفا ایر مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up