بهترین فیلتر برای دستگاه تصفیه هوا کدامند؟ یک فیلتر خوب جهت تصفیه کردن هوای منازل چه ویژگی‌هایی دارد؟ گاهی اوقات هوای داخل منازل ممکن است حتی بیشتر از هوای خارج از آن آلوده باشند و انواع آلاینده‌ها از منابع مختلف همچون گازهای آلاینده، ذرات معلق در هوا، حیوانات خانگی، گرد و غبار و غیره به وجود بیایند که این آلاینده‌ها احتمال دارند برخی از مشکلات و بیماری‌ها مانند مشکلات تنفسی، آلرژی یا حتی بیماری‌های قلبی را برای ساکنین منازل رقم بزنند. به همین دلیل امروزه در بیشتر منازل از وسیله کاربردی به نام دستگاه تصفیه هوا استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارد و هر کدام با عملکرد متفاوتی می‌توانند هوای داخل منازل را تصفیه کنند. نقش اصلی را در این دستگاه‌ها فیلتر انجام می‌دهد، یعنی هوای آلوده ابتدا از فیلتر عبور کرده و بعد از تصفیه شدن مجدد به محیط اطراف برمی‌گردد. فیلترها انواع مختلفی دارند و برای حذف کردن آلاینده‌های متفاوت مناسب هستند. در این مقاله بهترین فیلتر برای تصفیه هوای داخل منازل و ویژگی‌ های آن را بررسی می‌ کنیم.

 فیلتر مناسب برای دستگاه تصفیه هوا

گفتیم که محیط داخل منازل نیز ممکن است همانند محیط بیرونی و حتی گاهی اوقات با شدت بیشتری دارای انواع آلاینده‌ها باشد که از آن جمله می‌توان به دود ناشی از پخت و پز غذا، دود سیگار و قلیان، پرز و موهای حیوانات خانگی و غیره اشاره کرد. به همین دلیل بسیاری از خانوارها ترجیح می‌دهند که در داخل منازل خود از انواع دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده کنند تا به این ترتیب هوای بهتر و سالم‌تری را استنشاق کنند، چون وجود هر کدام از این آلاینده‌ها ممکن است مشکلات و بیماری‌های مختلف مانند مشکلات تنفسی، بیماری‌های قلبی، آلرژی و غیره را به وجود بیاورند.

اما در این زمینه موضوع مهم این است که شما بتوانید یک دستگاه تصفیه هوای خوب و کارآمد متناسب نوع آلاینده‌های موجود در فضای منزل تان را تهیه کنید. نقش اصلی در داخل این دستگاه‌ها را فیلتر بازی می‌کند و این فیلترها جهت حذف آلاینده‌های متفاوتی طراحی شده‌اند، مثلاً برخی از آنها می‌توانند ذرات پرز و مو و دیگر ذرات معلق در محیط خانه را جذب کنند یا برخی دیگر این توانایی را دارند که اشعه‌های مضر را به خودشان جذب کنند، بنابراین اینکه کدام یک از فیلترها گزینه مناسبی برای استفاده در دستگاه تصفیه هوای منازل هستند، دقیقاً بستگی به میزان وجود آلاینده‌ ها و نوع آنها دارد و بر همین اساس مشخص می‌شود که فیلتر برای چه محیطی مناسب است. پس نتیجه می‌ گیریم که خرید دستگاه تصفیه هوا راه پایانی استفاده از آن نیست، یعنی شما پیش از خرید ابتدا باید نوع آلاینده را مشخص کرده، سپس در هنگام خرید حتماً به فیلتر مناسب توجه کنید.

انواع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

گفتیم که نقش اصلی جهت تصفیه هوا و حذف کردن آلاینده‌های مختلف در دستگاه تصفیه هوا را فیلتر بازی می‌کند، چون هوای محیط پس از ورود به دستگاه ابتدا از طریق فیلتر جذب شده، کلیه آلاینده‌ها در این قسمت به دام افتاده و سپس هوای پاک و تصفیه شده از فیلتر خارج خواهد شد. بر همین اساس برای دستگاه‌های تصفیه هوا انواع فیلترها با عملکرد و کارایی‌های کاملاً متفاوت طراحی شده است که مهم‌ ترین این نوع فیلترها عبارتند از:

فیلترهای پیش

فیلترهای پیش که به آنها فیلترهای اولیه هم گفته می‌شود، معمولاً در داخل تمامی دستگاه‌های تصفیه هوا وجود دارند و یک جز ضروری در داخل آنها محسوب می‌شوند، این فیلترها از ورود کلیه ذرات بزرگ تر از گرد و غبار و هر گونه ذرات معلق مانند مو و پرز به داخل دستگاه پیشگیری می‌کنند. به این ترتیب هوایی که وارد دستگاه می‌شود معمولاً فاقد ذرات معلق خواهد بود، اما همچنان بو، دود، اشعه‌ها و ذرات گرد و غبار بسیار ریز وارد دستگاه شده‌ و از فیلتر عبور کرده اند.

فیلترهای پیش

فیلترهای HEPA

فیلترها یکی از موثرترین فیلترها جهت جذب کردن کلیه ذرات معلق می‌باشند که از آن جمله می‌توان به ذرات آلرژن و گرد و غبار یا دود اشاره کرد. به این ترتیب در مکان‌هایی که چنین آلاینده‌هایی وجود دارند، باید فیلتر انتخاب شده از نوع هپا باشد تا دستگاه تصفیه هوا بتواند با عملکرد خوب و مناسبی هوای آلوده را تصفیه کند.

فیلتر هپا نوعی فیلتر با بازدهی بسیار بالا می‌باشد. این فیلتر می‌تواند انواع میکروارگانیسم‌ها را جذب کند، البته توانایی این را ندارد که گازها یا بخارها را نیز از بین ببرد، بنابراین برای محیط‌هایی که معمولاً آلاینده‌ها از نوع میکروب‌ها و باکتری‌ها هستند بهترین گزینه می‌باشد. در بسیاری از دستگاه‌های تصفیه هوا که به تازگی تولید شده‌اند، دو نوع فیلتر کربن و هپا در کنار یکدیگر و به صورت ترکیبی به کار رفته است که به این ترتیب کارایی دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.

فیلترهای HEPAفیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال نیز از مهم‌ترین فیلترها می‌باشد که گازهای مضر و خطرآفرین مانند بنزین، تری کلرو اتیلن و فرمالدئید را تصفیه می‌کند. بنابراین در محیط‌هایی که بیشتر آلاینده‌ها از نوع مواد شیمیایی هستند، لازم است که فیلتر تعبیه شده در دستگاه تصفیه هوا از نوع کربن فعال باشد.

فیلتر یونیزه کننده

این نوع از فیلتر موجب یونیزه شدن ذرات معلق خواهند شد که آنها را باردار می‌کند، موجب می‌شود این یون‌ها به یکدیگر چسبیده، به آسانی از هوا جدا شده و به قسمت پایین سقوط کنند. در واقع این نوع از فیلترها ذرات یونیزه را جذب نمی‌کنند، بلکه با باردار کردن آنها موجب سنگین شدن این ذرات شده که در نهایت سقوط می‌کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این ذرات هرگز از محیط مورد نظر حذف نمی‌شوند و ممکن است بر روی وسایل مختلف باقی بمانند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله بهترین فیلتر برای تصفیه هوای منازل را بررسی کردیم. گفتیم که انتخاب کردن و استفاده از فیلترها بستگی به نوع آلودگی‌ها و آلاینده‌ها و میزان آنها در محیط خانه دارد، بر اساس این نوع آلودگی‌ها شما می‌توانید از فیلترهای مختلف استفاده کنید. متناسب بودن فیلتر با نوع آلاینده موجب می‌شود که تصفیه هوای منازل به درستی انجام شود. فراموش نکنید که گاهی بیشتر این فیلترها به طور اختصاصی و برای آلاینده‌های خاصی طراحی شده‌اند، به طوری که ممکن است برای دیگر آلاینده‌ها هیچ تاثیری نداشته باشند پس باید در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا حتماً به نوع فیلتر آن توجه کنید. در سایت لایفا ایر  با انواع فیلترهای تصفیه هوا برای منازل و نحوه عملکرد و کارایی هر کدام بیش تر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up