آیا نکات مهم جهت انتخاب کردن محل مناسب برای استفاده از دستگاه تصفیه هوا را می‌دانید؟ چگونه می‌توان از یک دستگاه تصفیه هوا به طور درست و در محیطی مناسب استفاده کرد؟ دستگاه تصفیه هوا به نوعی دستگاه های کارآمد گفته می‌شود که جهت استفاده در محیط‌های مختلف و برای حذف کردن هر گونه آلایندگی و آلودگی در محیط استفاده می‌شود، به طوری که دارای طراحی های متفاوتی می‌باشد و در داخل آنها انواع فیلترها به کار رفته است، عموما تنها خرید دستگاه پایان کار نیست و شما برای استفاده درست از آن لازم است که بتوانید آن را در مکان مناسب و به شیوه درست به کار بگیرید. چون معمولاً این دستگاه‌ها برای محیط‌های متنوع و با ابعاد متفاوت تولید می‌شوند و این موضوع مهم است که شما بتوانید آن را متناسب با محیط مورد نظرتان انتخاب کنید. در این مقاله نکات مهم جهت انتخاب کردن محل مناسب برای نصب و استفاده از دستگاه تصفیه هوا را بررسی می‌ کنیم.

 محل مناسب برای قرار گیری دستگاه تصفیه هوا

گفتیم که موضوع مهم در خصوص استفاده از دستگاه‌ های تصفیه هوا استفاده درست و مناسب از آن می‌باشد، چون این دستگاه‌ها با طراحی‌های متنوع برای مکان‌های مختلفی تولید شده‌اند که حتی اندازه آنها نیز با هم متفاوت می‌باشد، به این ترتیب جهت استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا حتماً باید نکات زیر را برای انتخاب محل مناسب آن در نظر بگیرید:

محل مناسب قرارگیری

بسیاری از دستگاه‌های تصفیه به ویژه نوع دستگاه تصفیه هوای خانگی جهت استفاده کردن در منازل و متراژ‌های کوچک کاربرد دارند، بنابراین دستگاه را باید در مکانی قرار دهید که بالاترین و بیشترین بازدهی را برای تصفیه هوا و حفظ سلامتی افراد داشته باشند. اولویت برای قرارگیری یک دستگاه تسویه هوا اتاق خواب‌ها هستند، چون قسمت مهمی از زمان شما در طول ۲۴ ساعت به اتاق خواب اختصاص می‌یابد، به این ترتیب وجود هر گونه آلودگی و میکروب‌ها در این مکان چه در زمان خواب و چه در زمان بیداری می‌تواند سلامت تان را تهدید کند.

اندازه محل قرارگیری

به این گزینه دقت ویژه داشته باشید، چون گاهی ممکن است با در نظر گرفتن ابعاد و اندازه اتاق دچار اشتباه شوید، یعنی یک دستگاه تسویه هوای بسیار بزرگ و قدرتمند را برای اتاقی کوچک انتخاب کنید که در این حالت پول شما هدر رفته است. اشتباه دیگر این است که در اتاق‌ های بزرگ دستگاه تصفیه هوای کوچک قرار دهید که در این حالت دستگاه مورد نظر نمی‌تواند محیط مورد نظر شما را پوشش دهد، یعنی عملاً هیچ گونه هوایی تصفیه نمی‌ شود و شما هوای آلوده را هم چنان در این محیط خواهید داشت.

عدم قرارگیری دستگاه در گوشه

دستگاه‌ های تصفیه هوا نباید در گوشه و کنار خانه قرار بگیرند، چون این مکان‌ها کمترین جریان هوا را دارند که این موضوع به طور قابل چشم گیری عملکرد دستگاه را مختل خواهد کرد. بنابراین مناسب‌ترین فاصله و مکان برای قرارگیری دستگاه فاصله بین ۶۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر از دیوار می‌ باشد تا هوا به خوبی در داخل آن گردش پیدا کند. برای آن دست از دستگاه‌ هایی که معمولاً هوای تازه در جلو یا بالا آزاد می‌شود حتماً باید دستگاه رو به شما قرار بگیرد. مثلاً در داخل اتاق خواب دستگاه باید حتماً رو به تخت شما باشد و پشت آن به سمت در خروجی اتاق قرار بگیرد.

عدم قرارگیری دستگاه تصفیه هوا در منزل

عدم قرار دادن دستگاه در پشت یا زیر مبلمان

برای به دست آوردن عملکرد درست از دستگاه تسویه هوا حتماً باید آن را در مکانی قرار دهید که به جریان هوای خوب دسترسی داشته باشد، یعنی هیچ گونه مانعی در دور و بر دستگاه وجود نداشته باشد تا به این ترتیب دستگاه عملکرد خوبی را نشان دهد. از این رو به هیچ وجه دستگاه نباید در زیر یا پشت مبلمان قرار داده شود، چون در این حالت نمی‌ تواند هوای تمامی اتاق را تصفیه کند.

قرارگیری دستگاه در نزدیکی در ورودی

از بهترین مکان‌ ها برای قرار دادن دستگاه تصفیه هوا نزدیکی درب ورودی می‌ باشد که در این مکان مانند یک نگهبان برای شما عمل می‌ کند. به طوری که کلیه ذرات ناخواسته در ورودی ساختمان را به خودش جذب کرده و اجازه نمی‌ دهد که هیچ گونه آلودگی به داخل خانه وارد شود. پس اگر در منزلتان افراد زیادی یا حیوانات خانگی مدام به داخل ساختمان وارد و خارج می‌ شوند، بهتر است که دستگاه را در نزدیکی درب ورودی ساختمان قرار دهید.

عدم قرارگیری در مجاورت وسایل الکتریکی

برخی از انواع دستگاه‌ های تصفیه هوا به دیگر وسایل الکتریکی حساسیت دارند و اگر آنها را در مجاورت هم قرار دهید احتمال دارد که عملکرد درستی نداشته باشند، حتی ممکن است این دستگاه‌ ها در کنار دیگر تجهیزات الکتریکی تداخل ایجاد کنند، به این ترتیب مکانی را برای جای گیری آنها انتخاب کنید که به دور از وسایل الکتریکی باشد.

با تمامی این اوصاف قرارگیری دستگاه تصفیه هوا در مکان‌ های مختلف با یکدیگر متفاوت است مثلاً هنگامی که این دستگاه را در داخل اتاق خواب استفاده می‌ کنید باید حتماً روی آن به طرف تخت شما بوده و از سرتان حدود یک الی ۳ متر فاصله داشته باشد، یعنی به هیچ وجه نباید دستگاه با صورت شما به طور مستقیم برخورد کند، چون ممکن است بر روی کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد. حتی برخی از افراد نسبت به وزش باد حساسیت دارند، بنابراین اگر دستگاه به طور مستقیم به سر آنها دمیده شود، ممکن است صبح زود دچار سردرد شوند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله نکات مهمی در خصوص انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری دستگاه تصفیه هوا را بررسی کردیم. برای تسویه کردن هوا و ایجاد هوایی پاک و آلوده در محیط منازل تنها خرید و روشن کردن یک دستگاه کافی نیست، بلکه شما باید بتوانید به طرز درستی از آن استفاده کنید که یکی از این نکات انتخاب کردن مکان مناسب جهت قرارگیری دستگاه می‌ باشد. موارد ذکر شده در بالا به شما کمک می‌ کند که به بهترین نحو از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. در سایت لایفا ایر بیش تر با نحوه استفاده از انواع دستگاه‌ های تصفیه هوا، انتخاب مکان مناسب جهت جای گیری و راه اندازی این دستگاه و غیره آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up