آیا با نحوه خرید دستگاه تصفیه هوا آشنا هستید؟ برای خرید یک دستگاه خوب و مناسب چه نکاتی قابل توجه هستند؟ استفاده روز افزون از انواع دستگاه تصفیه هوا موجب شده است که امروزه این دستگاه‌ها در انواع مختلف و جهت استفاده در مکان‌های متفاوتی از جمله منازل، مراکز تجاری، بیمارستان‌ها و غیره طراحی و تولید شود. تمامی این دستگاه‌ها در ابعاد و اندازه، نوع طراحی، نوع فیلتر به کار رفته در آنها و غیره با یکدیگر متفاوت می‌باشند و اینکه چه نوع دستگاه تصفیه هوایی برای ما مناسب می‌باشد، بستگی به مکانی دارد که این دستگاه در آنجا نصب و استفاده می‌شود. در این مقاله نمونه‌ای از نکات مهم جهت خرید دستگاه تصفیه هوا را بررسی می‌ کنیم.

نکات مهم خرید دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌ های تصفیه هوا معمولا جهت حذف کردن سموم و آلاینده‌های دیگر در هوا استفاده می‌شوند و در انواع مختلفی وجود دارند. از این دستگاه‌ها می‌توانید در محیط‌های مختلف مانند منازل، محیط‌هایی مانند مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، تجاری و غیره استفاده کنید. اگر به دنبال خرید یک دستگاه هوای مناسب با ویژگی‌های خوب هستید، چند نکته زیر معیارهای هم جهت خرید آن محسوب می‌ شوند:

متناسب بودن دستگاه با مکان استفاده

قبل از خرید ابتدا هدف خودتان را از خرید دستگاه تصفیه هوا مشخص کنید، اینکه قرار است دستگاه در چه مساحت و چه فضایی استفاده شود. گاهی ما این دستگاه‌ها را برای محیط خانه نیاز داریم و یا گاهی ممکن است آنها را برای فضای داخلی اتومبیل‌ها خریداری کنیم. برای مکان‌هایی مانند اتاق نشیمن، دستگاه‌های کوچک رومیزی مناسب نیستند و برعکس جهت اتاق‌های نوزاد هرگز دستگاه تصفیه هوای بزرگ پیشنهاد نمی‌شود. بهترین روش جهت انتخاب کردن اندازه دستگاه بررسی کردن تغییرات هوایی بر حسب ساعت می‌باشد، به این ترتیب شما مشخص خواهید کرد که دستگاه در مکان مورد نظر در طول یک ساعت چند بار هوا را می‌چرخاند. البته تغییرات هوایی بر حسب ساعت برای کلیه دستگاه‌های تصفیه هوا ثبت شده است.

سبک یا سنگین بودن

دستگاه های تصفیه هوایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند، برای هواهای متفاوت سبک و سنگین طراحی شده‌اند و شما باید متناسب با کارایی آنها دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. بعضی از این دستگاه‌ها به صورت متحرک و سبک هستند. دستگاه‌ های تصفیه هوای کوچک و رومیزی نیز طوری طراحی شده اند که به آسانی قابل جابجایی می‌باشند. بهترین گزینه در این بین دستگاه‌های چرخ‌دار می‌باشند که به آسانی آن را بین قسمت‌های مختلف خانه مانند اتاق نشیمن و محل کار جابجا کنید، پس بهتر است به نوع چرخ‌دار آن را انتخاب کنید، اما معمولا نمی‌توانید از یک دستگاه واحد برای مکان‌های متفاوت استفاده کنید.

انتخاب بر اساس کارایی فیلتر

وقتی که هدف از انتخاب و خرید دستگاه را مشخص کردید، حال می‌توانید آن را مطابق با نوع کارایی اش انتخاب کنید، چون کارایی این دستگاه بایدها با یکدیگر متفاوت است، مثلاً برخی از آنها برای فیلتر دود سیگار دارای عملکرد بهتری هستند. بر این اساس در داخل دستگاه‌ها فیلترهای متفاوتی تعبیه می‌شود که این فیلترها نقش اساسی در تصفیه هوا دارند. پس باید در هنگام انتخاب کردن و خرید دستگاه به کیفیت و نوع فیلترها توجه داشته باشید. برخی از فیلترهای رایج در داخل دستگاه‌ های تصفیه هوا عبارتند از:

فیلتر اولیه

وظیفه فیلتر اولیه جذب کردن آلاینده‌ های درشت، مو و پرز می‌ باشد. وجود این فیلتر در داخل دستگاه تصفیه هوا متضمن عمر مفید بیش تر برای فیلتر کربن و فیلتر هپا است که به آن پیش فیلتر می‌ گویند و معمولاً در اکثر دستگاه‌ های تصفیه هوا وجود دارد.

فیلتر هپا

مهم ترین ویژگی در دستگاه‌ های تصفیه هوا فیلتر هپا می‌ باشد و ویژگی مهم آن جذب کردن ذرات بسیار ریز در محیط مورد نظر است. این فیلترها می‌ توانند تا ۹۹.۹۹ از دود، گرد و غبار، کپک و دیگر ذرات موجود در هوا را جذب کنند. هپا در داخل جاروبرقی‌ ها نیز تعبیه شده است. پس اگر قصد دارید یک دستگاه تصفیه هوا ا ویژگی‌ های خوب و مثبت و البته فیلتر کارآمد و خوب داشته باشید، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای فیلتر هپا باشد، این فیلتر قابل شستشو نیست و پس از مدتی استفاده حتماً باید آن را تعویض کنید.

فیلتر کربن

فیلتر کربن جهت حذف کردن گازهای مختلف مناسب است. در واقع اگر فیلتر هپا نتواند برخی از آلاینده‌ ها از جمله گازها را از محیط حذف کند، در چنین حالتی فیلتر کربن تمامی آنها را جذب خواهد کرد و معمولاً جهت از بین بردن بوی دود، بوی تنباکو و سیگار مفید است. این نوع فیلتر نیز نیازمند به تعویض مکرر می‌ باشد و حتماً باید پس از چند بار استفاده آن را تعویض کنید.

فیلتر ضد میکروب

گاهی در برخی از محیط‌ ها آلودگی از نوع میکروبی و یا باکتریایی می‌ باشد که در چنین حالتی باید از فیلترهای ضد میکروب استفاده شود. این نوع از فیلترها به طور موثر می‌ توانند ۹۹ درصد از کل میکروب‌ ها و باکتری‌ های موجود در هوا را جذب کنند که معمولاً برای محیط‌ های بیمارستانی از جمله اتاق عمل مناسب هستند. اگر این نوع فیلتر با فیلتر دیگری مانند هپا ترکیب شود، قدرت جذب و کشتن میکروب را تا چندین برابر افزایش خواهد داد. البته برخی از مدل‌ های دستگاه‌ های تصفیه هوا بدون فیلتر کردن ذرات هوا را به خوبی حذف می‌ کنند. برخی نیز یون منفی را در هوا انتشار می‌ دهند تا به این وسیله یون‌ های مثبت را از محیط حذف کنند.

معیارهای هم جهت خرید دستگاه تصفیه هوا

نتیجه‌ گیری

در این مقاله خرید دستگاه تصفیه هوا و نکات مهم در خصوص در هنگام خرید را بررسی کردیم. به دلیل آن که دستگاه‌ های تصفیه هوا تنوع بالایی دارند و برای مکان‌ های مختلفی طراحی شده‌ اند، بنابراین لازم است که در هنگام خرید ابتدا مکان استفاده کردن از آن را مشخص کرده و سپس متناسب با محیط مورد نظر اقدام به خرید دستگاه تصفیه هوا کنیم. نمونه‌ هایی از نکات و معیارهای مهم جهت خرید دستگاه تصفیه هوا را نیز ذکر کردیم. در سایت لایفا ایر بیش تر با نحوه خرید دستگاه تصفیه هوا، انتخاب کردن دستگاه مناسب، نحوه درست استفاده کردن از دستگاه و غیره آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up