دستگاه تصفیه هوا یک وسیله است که بسیاری از آلودگی های موجود در هوا را مانند گرد و غبار، آلرژن ها، باکتری ها و ویروس ها را از خانه ی شما حذف می کند. این دستگاه ها شامل فیلترهای مختلفی هستند که برای خنک نگه داشتن هوای تمیز، ذرات مضر را کاهش می دهد. دستگاه های تصفیه هوای خانگی این قابلیت را دارند تا مواد مختلف موجود در هوا را برداشت کرده و هوای محیط را به صورت تمیز و پاکیزه در دسترس شما قرار دهد.

دستگاه تصفیه هوا ، محصولی است که برای افزایش کیفیت هوای اتاق، آلاینده ها را پاک می کند. تولیدکنندگان دستگاه های تصفیه هوا این ادعا را دارند که این دستگاه ها برای کسانی که از آلرژی رنج می برند و کسانی که به آسم مبتلا هستند، بسیار مفید هستند. دستگاه های تصفیه هوا تجاری در قالب واحدهایی کوچک یا واحدهایی نسبتا بزرگ ساخته می شوند. که بعضی از دستگاه های تصفیه هوا برای تصفیه هوای اتاق و بعضی دیگر در صنایع مختلفی مانند پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد محصول:

دستگاه تصفیه هوای خودرو LIFAair مدل LAC100

تصفيه کننده ي هواي هوشمند مدل LAX200

دستگاه تصویه هوای LIFAair مدل LA502

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

باتوجه به رشد شهرنشینی و افزایش پیدا کردن آلاینده های ناشی از دود کارخانه ها و وسایل نقلیه، ساکنین شهرهای بزرگ با مشکل آلودگی هوا روبرو شده اندکه این مشکل در فصل سرد سال به دلیل بروز پدیده ای به نام وارونگی حادتر می شود و تنفس را برای افراد سخت تر می کند؛ به طوری که باعث بروز مشکلات تنفسی هم می شود.  دستگاه های تصفیه ی هوا راهکاری برای بهبود کیفیت هوا در منازل شما به حساب می اید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: مزایای هوای پاک

آیا دستگاه تصفیه هوای خانگی عوارض دارد؟

عوارض دستگاه تصفیه هوا بستگی به فیلترهایی دارد که در آن استفاده می شود اگر دستگاه تصفیه هوا با فیلترهای استاندارد تولید شود، هیچ عوارض و اشعه ای ندارد. استفاده کردن از این دستگاه ا کاملا بی خطر است.اما، دستگاه های تصفیه کننده ای که گاز ازن تولید می کنند، اصلا برای سلامت مناسب نیستند. این دستگاه ها برای پاک سازی هوای اطراف شما گاز ازن در هوا آزاد می کنند که می تواند باعث بوجود امدن مشکلات تنفسی شود.

دستگاه تصفیه هوا خانگی فقط برای از بین بردن گرد و غبار استفاده نمی شود به این علت که فضای داخل منزل همواره در معرض میکروب های مختلفی قرار دارد که این میکروب ها می توانند از چربی های حاصل از دود غذاها در آشپزخانه، مواد حساسیت زا در اثر وجود حیوانات خانگی، انواع قارچ ها و همچنین رطوبت حمام و هوای داخل سرویس بهداشتی می توانند باعث رشد قارچ ها و میکروب هایی شوند که برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

 

نکاتی برای انتخاب دستگاه تصفیه هوای خانگی

فیلتردر دستگاه تصفیه هوای خانگی

مهم ترین بخش دستگاه تصفیه ی هوا، فیلترهای آن است؛ بنابراین، نوع و کیفیت فیلترهای به کاررفته در دستگاه نقش تعیین کننده ای در تأثیرگذاری آن دارد. فیلترها باید آلاینده هایی همانند پشم و پرز، غبار، دود، بو و دیگر موارد مضری که در هوا وجود دارد را به خود جذب کنند.  قبل از هرچیز، باید دستگاه تصفیه یک پیش فیلتر داشته باشد تا بتواند ذرات نسبتاً درشت مانند مو را در همان مرحله ی ورود هوا به دستگاه دفع کند. پس از آن، فیلتر هپا (HEPA) از اهمیت زیادی برخوردار است.

نکته : فراموش نشود که عوض کردن فیلتر در این دستگاه ها هزینه های نسبتا بالایی دارد؛ پس، لازم است که از همان ابتدا دستگاهی انتخاب کنید که فیلترهای آن در بازه های زمانی طولانی تری نیاز به تعویض داشته باشد.

مزیت های استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

کیفیت هوای داخل خانه بهبود پیدا می کند

محیط داخلی خانه  بوسیله ی دستگاه  تصفیه هوا تمیز می شود و هوای تازه برای تنفس شما فراهم می گردد. این ابزار با کمک فیلترها و مکانیزم های تصفیه ی متفاوتی که دارند به فیلترکردن هرگونه محرک یا ذرات ناخواسته موجود در هوا که باعث بیمار شدن شما می شود ، می پردازند.

کاهش آلودگی هوا
در بسیاری از مناطق شهری، آلودگی هوا یکی از مشکلات جدی است.که دستگاه های تصفیه هوا خانگی می توانند این آلودگی هایی که در هوای خارجی وجود دارد را کاهش دهند و هوای داخل خانه را تمیز نگه دارند.

حفظ سلامتی تنفسی
با حذف ذرات معلق در هوا مانند گرد و غبار و آلرژن ها، دستگاه تصفیه هوا خانگی می تواند به حفظ سلامتی تنفسی کمک کند. این برای افرادی که مبتلا به آسم، آلرژی ها یا سایر مشکلات تنفسی هستند، بسیار مهم است.

معایب دستگاه های تصفیه هوای خانگی

 • بعضی از دستگاه های تصفیه هوا گران هستند.

یکی از معایب دستگاههای تصفیه هوا قیمت قابل توجه بعضی از این دستگاه ها است. که با وجودی که این دستگاه ها فواید اقتصادی بلندمدتی دارند. بهتر است دستگاه را از برندهای معتبر و شناخته شده تهیه کنید.

 • نیاز به نگهداری و تعمیرات منظم
  برای عملکرد درست دستگاه تصفیه هوا خانگی، باید به نگهداری و تعمیرات منظم ان توجه کنیدکه شامل تعویض به موقع فیلترها و پاکسازی قطعات دستگاه می باشد .
 • صدا و نویز
  در بعضی از دستگاه های تصفیه هوا خانگی در هنگام کار کردن، صدا و نویز ایجاد شود. که ممکن است برخی از افراد را اذیت کند، به خصوص در زمان خواب یا استراحت؛ بنابراین، در هنگام خرید دستگاه، به صدا و نویز توجه کنید.

قطعات جایگزین و خدمات پس از فروش

دستگاه های تصفیه هوا نیاز به تعویض قطعات دارند. و باید سالی یک بارتعویض شوند تا دستگاه تصفیه هوا عملکرد خوبی داشته باشد. متأسفانه برندهای تصفیه هوایی که در ایران عرضه می شوند با خدمات پس از فروش مناسب عرضه نشده اند بهتر است دستگاه تصفیه را از برندی تهیه کنید که خدمات پس از فروش معتبری در ایران داشته باشد.

نکاتی برای انتخاب دستگاه تصفیه هوای خانگی

– چک کردن فیلتر استفاده شده در دستگاه و قابلیت تصفیه مؤثر آلودگی های موجود در هوا
– اندازه و قابلیت سازگاری دستگاه تصفیه هوا با فضای خانه تان
– مصرف انرژی و کارایی دستگاه در تصفیه هوا
– قابل کنترل و تنظیم سرعت فن دستگاه
– دسترسی آسان به قطعات یدکی و فیلترها

راهنمای استفاده از دستگاه تصفیه هوا خانگی

– بررسی دستورالعمل های سازنده و رعایت توصیه های استفاده و نگهداری
– تعویض به موقع فیلترهای تصفیه هوا
– رعایت تنظیمات و سرعت مورد نیاز در هنگام استفاده از دستگاه

 

نکات پایانی

 • دستگاه  تصفیه هوای خانگی در صورت باز بودن در و پنجره، تأثیر چندانی نخواهد داشت.
 • از گارانتی و خدمات پس از فروش و اسان بودن تعویض فیلترها مطمئن شوید.
 • دستگاه  تصفیه ی هوا باید همیشه روشن باشد تا بازدهی خوبی را به شما بدهد.
 • برای استفاده ی بهینه از دستگاههای تصفیه هوای خانگی باید به نگهداری و تعمیرات منظم انها توجه کرد.

برای کاهش هزینه ی مصرف برق، به دنبال دستگاهی با گزینه های ذخیره ی انرژی و رتبه ی عالی در برچسب انرژی باشید.برخی دستگاه ها مصرف انرژی کمتری دارند و برخی دیگر ممکن است مصرف بیشتری داشته باشند. قبل از خریدن دستگاه، ضروروی است که به مصرف انرژی آن توجه داشته باشید و دستگاهی را انتخاب کنید که بهینه و به صرفه باشد.

جهت مشاهده  محصولات شرکت لایفا ایر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up